top of page

עדכון בנושא עילםבהמשך לפעילות צלילים - התפתחויות חדשות בעילם! התחלה של שינוי, לצד הרבה שאלות פתוחות.


כזכור, לפני מספר חודשים פנינו לעילם ולרשם העמותות עם טענות ושאלות על אי סדרים מנהלתיים וכספיים שפוגעים בציבור המוזיקאים והמוזיקאיות (לינק בתגובה הראשונה). אנו שמחים לבשר שמאז הפנייה קרו בעילם מספר שינויים משמעותיים:

• דן גוטפריד המנכ״ל ובעל השכר הגבוה ביותר בארגון פרש מתפקידו • רויטל עמיר היועצת המשפטית ומקבלת השכר השני בגודלו בארגון, פרשה מתפקידה • הופסקה (כרגע) הזרמת הכספים מעילם לאיגוד המוסיקאים הוותיק • דן גוטפריד סיים את תפקידו כמנכ״ל הקרן לעזרה הדדית של מוזיקאים (שגם לשם הוזרמו מאות אלפי שקלים מעילם בעבר).

בהמשך לשינויים אלו, נפגשנו השבוע עם המנכ״ל החדש של עילם - אדיר וישניה, ואנו רוצים לשתף אתכם בדברים שעלו בפגישה. בשאלות, בתשובות ובסימני השאלה שעוד נותרו פתוחים.

נשמח גם לשמוע את המחשבות שלכם בנושא פה בתגובות או בפרטי.

קודם כל, בירכנו את אדיר על כניסתו לתפקיד החדש וגם על כך שבניגוד לקודמו, הוא לא סירב להיפגש עם נציגי ציבור המוזיקאים והמוזיקאיות.

אמרנו לו וחשוב להגיד גם כאן, אנחנו מייחלים להצלחתו בתפקיד! עילם חשובה לנגנים ולנגניות בישראל ואנחנו נהיה הראשונים לברך על כל שינוי שעילם תבצע לטובת המוזיקאים והמוזיקאיות.

במקביל לברכות, העלינו מול אדיר מספר שאלות:

  • מדוע עדיין רק 13 איש (כולם גברים) חברים בעמותת עילם, ומדוע הם עדיין מסרבים לקבל מעל ל-100 מוזיקאים ומוזיקאיות שביקשו להצטרף ולהשפיע על התנהלות העמותה? לטענת המנכ"ל החדש הדבר נמצא בבדיקה ויבוצעו שינויים בעתיד הקרוב. אנו בצלילים נמשיך לעקוב ולדאוג לייצוג הולם ויכולת השפעה של קהילת המוזיקאים והמוזיקאיות על התנהלות העמותה. מי בעצם עובד באיגוד המוסיקאים הוותיק כיום? איזו פעילות הוא עושה בפועל למען המוזיקאים והמוזיקאיות? הופתענו לשמוע שדן גוטפריד, המנכ״ל הפורש של עילם, הוא העובד היחיד כיום באיגוד המוסיקאים הוותיק. לא הוסבר מהי בעצם פעילות הגוף הזה כיום ועבור מה הוא גובה דמי חבר, ונאמר לנו לבקש תגובה ישירות מדני בנושא. מכיוון שהאיגוד הוותיק הוא אגודה עותמנית אין שום שקיפות לגבי ההתנהלות שלו. אם אתם חברי האיגוד הוותיק (כלומר משלמים לו דמי חבר) אנחנו מציעים לשאול את דן איך הוא פועל למענכם. אנחנו נמשיך לעקוב ולפקח על הנושא הזה.

  • האם האיגוד הוותיק עדיין מקבל מאות אלפי שקלים בשנה מעילם, ואם כן לאיזה מטרות? לטענת עילם, כרגע אין העברת כספים בין עילם לאיגוד הוותיק אבל אין מניעה שתהיה כזאת בעתיד וכן ששיתוף הפעולה ביניהם יימשך. עמדת צלילים היא שקשר שכזה בין גוף לגביית תמלוגים ובין איגוד מקצועי שאמור לפקח עליו עשוי ליצור ניגוד אינטרסים, ואנו נמשיך להקפיד על שקיפות בנושא.

  • מדוע ניתן לחברי האיגוד הוותיק פטור מתשלום עמלה לעילם, ומהי ההצדקה למתן הפטור הזה על חשבון המוזיקאים האחרים בעילם? התשובה שקיבלנו היא שהנושא בבדיקה. אנו בצלילים נמשיך לעקוב ולוודא כי לא נעשית אפליה בין מיוצגי עילם.

  • מה הסטטוס של קרן המוזיקאים, שגם היא קיבלה בעבר מאות אלפי שקלים בשנה מעילם? נאמר לנו שכרגע אין שם עובדים - בשורה מעודדת בהתחשב בכך שב-2019 לפני שסיים את עבודתו כמנכ"ל הקרן, קיבל דן גוטפריד משכורת נוספת של כ-240 אלף ש"ח לשנה, כאשר הקרן חילקה רק כ-50 אלף ש"ח בתמיכות. עם זאת, לעילם יש כוונות להמשיך להזרים לקרן כספים ולשפר או לשנות את מנגנון חלוקת התמיכות דרך הקרן. אנו בצלילים נמשיך לעקוב ולהבטיח כי כספי המוזיקאים לא מנוצלים באופן פסול.

לסיכום, שמחנו לפגוש את אדיר ולפתוח דף חדש מול הנהלת עילם, אך עדיין נותרו יותר שאלות מתשובות, ויש לצלילים עוד עבודה רבה בשמירה על זכויות המוזיקאים והמוזיקאיות, ובחתירה לייצוג ושקיפות וניהול תקין.

אנו מתכוונים להמשיך לפעול בנושא, ובמידה ויהיה צורך לא נהסס לנקוט הליכים משפטיים כדי להבטיח את זכויותכם מול עילם.

לאדיר היה חשוב להעביר את המסר שהוא שואף לפעול לטובת המוזיקאים, ושעוד ב-2022 אנו נראה שינויים נוספים וחיוביים בדרכי הפעולה של עילם, כמו גם בשקיפות ובהתנהלות שלה מול ציבור המוזיקאים. אנו מאחלים לו בהצלחה ומתייגים אותו במידה וירצה להוסיף פרטים לגבי הפגישה מהצד שלו.

27 צפיות

Comentários


bottom of page